Із сільськими головами Вінниччини керівники районів мають провести “профілактичні бесіди”, щоб ті не покривали так званих одноосібників — осіб, які нібито самостійно обробляють.

Адже це — ще одна схема ухилення від податків, коли землі віддаються фермерам в оренду неофіційно. Відповідне доручення під час засідання оперативного штабу із забезпечення прав і свобод власників земель або збіжжя перший заступник голови облдержадміністрації Андрій Гижко.

Таке рішення назріло після доповіді очільника Ямпільської райдержадміністрації Михайла Вдовцова. Посадовець, розповідаючи про оренду земельних паїв, зазначив, що 11 тисяч гектарів землі обробляють одноосібники:

— І ви справді у це вірите? Може бути, звісно, якийсь індивідуальний випадок, коли людина вийшла сама чи з братом і обробляє свою землю. Чотири гектари людина ще може обробити. Але 11 тисяч у районі — це майже 10 тисяч людей одноосібники.

На що Вдовцов зазначив, що з середини вересня вони почали проводити інвентаризацію земель по селах району.

— Приміром, у Клембівці бачимо, що дійсно там одноосібники. Але ми робили фотографії з дрона, то вони показують, що половина земельних ділянок оброблені разом (разом з фермерським господарством, яке орендує інші паї у селі — Vl). А як вплинути на дану ситуацію — не знаємо. Думаю, маємо виробити якийсь спільний механізм, — сказав Вдовцов.

Підтвердив це і керівник вінницької ради сільгоспвиробників Микола Панасюк: одноосібників немає механізму впливу.

— В кожному районі є люди, які обробляють землю, але ніде не зареєстровані. Вони мають по 30-40 паїв і не платять жодних податків. Хіба якийсь відсоток у сільську раду і вважаються одноосібниками, — сказав Панасюк.

Відтак, перший заступник голови ОДА резюмував, що втрати від ситуації, що склалась ідуть колосальні, відтак, потрібно реагувати.

Андрій Гижко

— Взяти хоча б 50 гектарів. В середньому людина могла б з них отримати по 6 тисяч гривень орендної плати. Це 300 тисяч гривень. А тепер візьміть з них 18% (розмір податку на доходи фізичних осіб — Vl.). Я не вірю, що сільський голова не знає, чия техніка заїхала і посіяла пшеницю чи соняшник. Або яка техніка буде його зараз молотити. Це ж видно одразу. Тому потрібно в терміновому порядку зібрати сільських голів за участю фіскальної служби і поліції та провести з ними жорстку бесіду. Адже фони фактично покривають схему приховування сплати податків. І як представники влади вони можуть понести за це відповідальність. Вони мають зрозуміти, що є першим джерелом інформації і вона зразу повинна передаватися у правоохоронні органи, — сказав Гижко.

Нагадаємо, на одному із засідань антирейдерського штабу з’ясувалось, що на Вінниччині рейдерська група “віджимає” землі у фермерських господарств.