Відомо, що звук дзвонів має неймовірний енергетичний та емоційний вплив на людину. Існує багато випадків, коли за допомогою нього лікували та зцілювали людей.

Численні дослідники й до сьогодні вивчають оздоровчий вплив дзвону на людський організм. На жаль, мистецтво дзвонарів з роками занепало в Україні, проте є люди, які всіма силами його відновлюють. Один з таких – Олександр Євдокімов, який уже понад десять років очолює єдину в Україні школу дзвонарів при Шаргородському Свято-Миколаївському чоловічому монастирі, у якій навчаються хлопці від 12 до 18 років. Двічі на тиждень учні їздять на заняття й активно беруть участь у численних фестивалях, конкурсах та виступах по всій Україні.

– Дзвін близький українцям ще з прадавніх часів, він супроводжував людину від колиски до домовини. Наші пращури сповіщали дзвоном про напад ворогів. Коли людина народжувалась, її несли хрестити в церкву, де дзвонили дзвони. Щонеділі дзвони сповіщали людям про те, що розпочинається служба. І, звісно, коли людина помирала, її несли на поминальну службу до храму, де також лунали звуки дзвіниці. Дуже шкода, що в Україні призабули мистецтво гри на дзвонах й наша школа – єдина, яка його відновлює, – ділиться думками керівник колективу дзвонарів Олександр Євдокімов. – Я маю професійну вищу музичну освіту, маю хор хлопчиків, який уже отримав звання народного. Музика мені дуже близька. Коли мені підказали, що можна було б створити такий ансамбль дзвонарів, я відразу «загорівся» цією ідеєю.

Розпочалась школа дзвонарів з палкої ідеї та допомоги небайдужих спонсорів, які закупили перший набір дзвонів, які в 2005 році коштували 100 тисяч гривень, адже кілограм лиття металу коштує 20 доларів.

Олексанлр Євдокімов

– Меценати знайшли єдину в Україні майстерню на Волині, де виливали дзвони, і замовили там шість маленьких дзвоників. Радощів тоді було дуже багато, і я почав шукати перших охочих займатися. Вчив дітей і сам разом з ними вчився, – розповідає пан Олександр. – У школі є 20 дзвонів різного розміру й ваги, вони важать від 5 до 127 кілограмів. З них можна сформувати три дзвіниці. Ще хочу поділитися з вами гарною новиною для нашої школи – на Різдво нашій школі подарують ще шість дзвонів. Це свідчить про те, що школа розвивається й з кожним роком у нас є більше можливостей і охочих навчатись.

Переважно учнів школи набирають із сусіднього з Шаргородом села Клекотина. Діти входять до шкільного музичного ансамблю, мають гарний слух і окрім дзвонів грають також на інших музичних інструментах.

– Двічі на тиждень, а саме в понеділок та четвер, я проводжу для хлопців заняття в Клекотинській школі, де в них є спеціальне приміщення, оснащене дзвіницею. А щосуботи та щонеділі ми їздимо шкільним автобусом до Шаргорода, – каже викладач. – Для того, щоб займатися в школі, охочим необхідно, насамперед, вирости морально, оскільки не кожен розуміє, що звук дзвону немов жива матерія, щоб її створити правильно, необхідно вивчити характер дзвону та його «емоції».

За рік до початку війни дзвонарі виступали на музичному фестивалі у Святогірську на запрошення управління культури та туризму Донецької ОДА, де вони супроводжували виступи співаків на міжнародному музичному фестивалі. Їх там дуже тепло приймали й від почутого всі присутні були в неймовірному захваті. Брали участь вони й у цьогорічному обласному етапі фестивалю «Сурми звитяги».

– Я мрію відновити дзвонарну майстерність, яка, на превеликий жаль, втрачена в Україні. Сподіваюсь, що учні, яких я встиг навчити і яких ще навчу, будуть розвивати це мистецтво, – говорить Олександр Євдокімов.